Bir İlişki Nasıl Tasarlanır: Para – Dating InfoTips

Hepimiz, mevcut durumla ilgisi olmayan geçmiş deneyimler ve fikirlerle ilişkilere giriyoruz. Para, iki kişi arasında genellikle farklı olan bagajlardan biridir. Her birimizin bir para planı var ya da nasıl kazanacağını, nasıl kazanacağını ve nasıl harcanacağını düşünmenin bir yolu var. Aynı evde yetişen çocuklar, aynı deneyimlerle, aynı para planına sahip değiller.

Tom ve Joan kardeşler. Her gün son buluşturmak ve masada yemek yiyip kafalarının üstünde bir çatı olduğundan emin olmak için çok çalışan bekar bir anne ile büyüdüler. Çocuklar asla onsuz gitmedi, ama annelerinin yaptığını görebildiler. Okul için ihtiyaç duydukları şeye sahip olduklarından emin oldu ama tatile çıkmaya ya da her ikisinin de istediği köpeği almak için hiçbir zaman yeterli olmadı.

Büyüdüklerinde, Tom hiç para yetmeyecekmiş gibi davrandı ve neden denedi. Her ay dişlerinin derisinden kurtuldu ve yaşamadı, ancak zorlukla geçti.

Annesinin neredeyse hiçbir şeyin olmadığı bir ev yaratmasını izledi ve farklı bir şey yapmayı denemek için hiçbir sebep olmadığını düşünüyordu. Öte yandan, Joan sahip olduğu her nikeli kurtardı. Para piyasası hesabına yatırım yapmak için yeterli olana kadar parasını dairesinde bir yangın kutusunda tuttu. Her ay kendine yeni kıyafetler aldı, ancak yalnızca satışta ve çalışan indirimleriyle. Ayda bir kez kuponlarla yedi ve kullanılmış araba aldı.

Her iki çocuk aynı evde büyüdü, ancak paranın nasıl kullanılması gerektiği konusunda farklı fikirlerle çıktılar. Gerçekçi olarak, para kullanılacaktır. Ya kurtarırsın ya da harcarsın, ama kullanıyorsun.
İlişkideki bir kişi Tom, diğeri Joan gibi hissettiğinde, ateşli bir tartışma ve tartışma yaratabilir. Her iki insan da Tom gibiyse, her ayın sonunda birbirine sürtecek iki nikelleri olmayabilir ve emeklilik yıllarını nasıl yaşayacakları hakkında hiçbir fikirleri olmayabilir. İkisi Joan gibiyken, parası olabilir, ancak kullanmanın yararlarından asla yararlanamayabilirler.

Fakat Tom para planı bir Joan para planı ile evlenirse, bunların hiçbiri fark etmez. Havai fişekler o zaman başlar.
Bu çözülemeyen bir sorun değil. İki kişi birbirlerinin harcama ve tasarruf alışkanlıklarını ve endişelerini öğrenmeyi taahhüt ettikleri zaman, bireysel ihtiyaçlarını ve yaşam için ortaklıklarının ihtiyaçlarını karşılayan benzersiz bir plan geliştirebilirler.

Örneğin, Tom, tam zamanlı işiyle haftada 8-10 saat boyunca yarı zamanlı bir iş bulabilir veya kendi küçük ev işine başlayabilir. Çift, Tom’un harcadığı fazladan gelen tüm gelirlerin takdirine bağlı olarak harcayacağı bir kişi olacağı konusunda hemfikir. Joan, emeklilik hesaplarında 65’e ulaştığında istediği para miktarını belirlemeyi kabul edebilir ve daha sonra her yıl bu hesaplara ne kadar para harcanması gerektiğini belirlemek için geriye doğru çalışır.

Sıcak bir konu olmasına rağmen, para bir uzlaşmaya varamayacağınız bir konu değildir. Tartışma, parmakları işaret etme veya birbirlerinin düğmelerine basmayı içermeyen açık ve dürüst iletişim sayesinde, çoğu çift bu mayın tarlasında yalnız başına veya bir danışman yardımıyla gezinebilir. Terapi ve finansal danışmanlık, bu yapışkan konuya barışçıl bir çözüm getirmek için birlikte çalışabilir.